S.3 introduced in Senate by Orrin G. Hatch

A bill to amend the Federal Trade Commission Act to prohibit pyramid promotional schemes to ensure that compensation is not based upon recruitment of participants into a plan or operation, but instead based primarily on sales to individuals who use, resell, or consume the products or services sold, protect participants, prohibit inventory loading, and for other purposes.

Republican Senator Orrin G. Hatch from the state of UT, without any cosponsors, introduced bill S.3 on Dec 03, 2018.

There are currently no amendments.

Orrin G. Hatch Information

Orrin G. Hatch was born on a 1934.

Work in Congress

  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 2017 to Jan 2019 in the Senate 115th congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 97.57 percent of the time. Orrin G. Hatch served on the Joint Committee on Taxation, the Special Committee on Aging, the Committee on Finance, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions and the Committee on the Judiciary. During this period Orrin G. Hatch missed 0.35% of the votes, sponsored 117 bills , cosponsored 244 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 2015 to Jan 2017 in the Senate 114th congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 90.78 percent of the time. Orrin G. Hatch served on the Special Committee on Aging, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions, the Committee on Finance, the Committee on the Judiciary and the Joint Committee on Taxation. During this period Orrin G. Hatch missed 0.6% of the votes, sponsored 107 bills , cosponsored 181 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 2013 to Jan 2015 in the Senate 113th congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 82.87 percent of the time. Orrin G. Hatch served on the Joint Committee on Taxation, the Committee on Finance, the Committee on the Judiciary, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions and the Special Committee on Aging. During this period Orrin G. Hatch missed 2.28% of the votes, sponsored 35 bills , cosponsored 206 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 2011 to Jan 2013 in the Senate 112th congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 87.02 percent of the time. Orrin G. Hatch served on the Joint Committee on Taxation, the Special Committee on Aging, the Committee on Finance, the Committee on the Judiciary and the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions. During this period Orrin G. Hatch missed 9.86% of the votes, sponsored 44 bills , cosponsored 180 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 2009 to Jan 2011 in the Senate 111th congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 89.24 percent of the time. Orrin G. Hatch served on the Committee on Finance, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions, the Committee on the Judiciary, the Select Committee on Intelligence and the Special Committee on Aging. During this period Orrin G. Hatch missed 2.51% of the votes, sponsored 28 bills , cosponsored 185 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 2007 to Jan 2009 in the Senate 110th congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 86.09 percent of the time. Orrin G. Hatch served on the Committee on Finance, the Committee on the Judiciary, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions and the Select Committee on Intelligence. During this period Orrin G. Hatch missed 1.52% of the votes, sponsored 43 bills , cosponsored 199 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 2005 to Jan 2007 in the Senate 109th congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 94.55 percent of the time. During this period Orrin G. Hatch missed 3.26% of the votes, sponsored 66 bills , cosponsored 188 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 2003 to Jan 2005 in the Senate 108th congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 96.56 percent of the time. During this period Orrin G. Hatch missed 1.04% of the votes, sponsored 91 bills , cosponsored 209 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 2001 to Jan 2003 in the Senate 107th congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 94.97 percent of the time. During this period Orrin G. Hatch missed 2.69% of the votes, sponsored 63 bills , cosponsored 202 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 1999 to Jan 2001 in the Senate 106th congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 94.19 percent of the time. During this period Orrin G. Hatch missed 2.68% of the votes, sponsored 80 bills , cosponsored 235 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 1997 to Jan 1999 in the Senate 105th congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 91.25 percent of the time. During this period Orrin G. Hatch missed 0.98% of the votes, sponsored 71 bills , cosponsored 203 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 1995 to Jan 1997 in the Senate 104th congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 93.16 percent of the time. During this period Orrin G. Hatch missed 0.98% of the votes, sponsored 86 bills , cosponsored 172 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 1993 to Jan 1995 in the Senate 103rd congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 91.76 percent of the time. During this period Orrin G. Hatch missed 1.38% of the votes, sponsored 39 bills , cosponsored 291 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 1991 to Jan 1993 in the Senate 102nd congress. Orrin G. Hatch voted along party lines 90.89 percent of the time. During this period Orrin G. Hatch missed 6.18% of the votes .
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 1989 to Jan 1991 in the Senate 101st congress. During this period Orrin G. Hatch missed 0% of the votes .
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 1987 to Jan 1989 in the Senate 100th congress. During this period Orrin G. Hatch missed 0% of the votes .
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 1985 to Jan 1987 in the Senate 99th congress. During this period Orrin G. Hatch missed 0% of the votes .
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 1983 to Jan 1985 in the Senate 98th congress. During this period Orrin G. Hatch missed 0% of the votes .
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 1981 to Jan 1983 in the Senate 97th congress. During this period Orrin G. Hatch missed 0% of the votes .
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 1979 to Jan 1981 in the Senate 96th congress. During this period Orrin G. Hatch missed 0% of the votes .
  • Served as Senator, 1st Class for UT from Jan 1977 to Jan 1979 in the Senate 95th congress. During this period Orrin G. Hatch missed 0% of the votes .
Picture of Sen. Orrin G. Hatch (R)
Sen. Orrin G. Hatch (R)

Tell us what you think