Republican Representative Mike Conaway introduce new legislation H.R.513 in the House

New bill introduced: To amend the Internal Revenue Code of 1986 to repeal certain rules related to the determination of unrelated business taxable income.

Republican Representative Mike Conaway from the state of TX, without any cosponsors, introduced bill H.R.513 on Jan 11, 2019.
There are currently no amendments.

Mike Conaway Short bio

Mike Conaway was born on a 1948 in Borger.
Mike Conaway has held a number of positions, including United States representative, member board of education and United States representative.

Work in Congress

  • Served as Representative for TX (district 11) from Jan 2019 to Jan 2021 in the House 116th congress. He voted along party lines 93.1 percent of the time. During this period Mike Conaway missed 0% of the votes, sponsored 3 bills , cosponsored 9 bills.
  • Served as Representative for TX (district 11) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. He voted along party lines 94.63 percent of the time. He served on the Committee on Agriculture, the Committee on Armed Services and the Permanent Select Committee on Intelligence. During this period Mike Conaway missed 0.17% of the votes, sponsored 24 bills , cosponsored 124 bills.
  • Served as Representative for TX (district 11) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. He voted along party lines 96.23 percent of the time. He served on the Committee on Agriculture, the Committee on Armed Services and the Permanent Select Committee on Intelligence. During this period Mike Conaway missed 0% of the votes, sponsored 16 bills , cosponsored 134 bills.
  • Served as Representative for TX (district 11) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. He voted along party lines 93.53 percent of the time. He served on the Permanent Select Committee on Intelligence, the Committee on Agriculture, the Committee on Armed Services and the Committee on Ethics. During this period Mike Conaway missed 1.43% of the votes, sponsored 6 bills , cosponsored 224 bills.
  • Served as Representative for TX (district 11) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. He voted along party lines 94.52 percent of the time. He served on the Committee on Agriculture, the Committee on Armed Services, the Permanent Select Committee on Intelligence and the Committee on Ethics. During this period Mike Conaway missed 0% of the votes, sponsored 6 bills , cosponsored 255 bills.
  • Served as Representative for TX (district 11) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. He voted along party lines 91.65 percent of the time. He served on the Permanent Select Committee on Intelligence, the Committee on Ethics, the Committee on Agriculture, the Committee on Armed Services and the Committee on the Budget. During this period Mike Conaway missed 2.18% of the votes, sponsored 12 bills , cosponsored 438 bills.
  • Served as Representative for TX (district 11) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. He voted along party lines 90.17 percent of the time. He served on the Committee on the Budget, the Committee on Agriculture and the Committee on Armed Services. During this period Mike Conaway missed 4.53% of the votes, sponsored 14 bills , cosponsored 399 bills.
  • Served as Representative for TX (district 11) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. He voted along party lines 94.34 percent of the time. During this period Mike Conaway missed 3.95% of the votes, sponsored 7 bills , cosponsored 271 bills.
Picture of Rep. Mike Conaway (R)
Rep. Mike Conaway (R)