Brian Schatz (D) introduce new legislation in Senate “A bill to suspend the enforcement of certain civil liabilities of Federal employees and contractors during a lapse in appropriations, and for other purposes.”

New bill introduced: A bill to suspend the enforcement of certain civil liabilities of Federal employees and contractors during a lapse in appropriations, and for other purposes.

Democratic Senator Brian Schatz from the state of HI, along with fifteen cosponsors, introduced bill S.72 on Jan 09, 2019.
There are currently no amendments. The bill’s cosponsors are all Democrats. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Brian Schatz Basics

Brian Schatz was born on a 1972 in Ann Arbor.
Brian Schatz has held a number of positions, including United States senator, Member of the Hawaii House of Representatives and chairperson Democratic Party of Hawaii.

Brian Schatz’s History in Congress

  • Served as Senator, 3rd Class for HI from Jan 2019 to Jan 2021 in the Senate 116th congress. He voted along party lines 100 percent of the time. During this period Brian Schatz missed 0% of the votes, sponsored 1 bills , cosponsored 7 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for HI from Jan 2017 to Jan 2019 in the Senate 115th congress. He voted along party lines 90.8 percent of the time. He served on the Select Committee on Ethics, the Committee on Indian Affairs, the Committee on Appropriations, the Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs and the Committee on Commerce, Science, and Transportation. During this period Brian Schatz missed 2% of the votes, sponsored 44 bills , cosponsored 261 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for HI from Jan 2015 to Jan 2017 in the Senate 114th congress. He voted along party lines 95.59 percent of the time. He served on the Committee on Indian Affairs, the Committee on Appropriations, the Committee on Commerce, Science, and Transportation and the Select Committee on Ethics. During this period Brian Schatz missed 0.6% of the votes, sponsored 35 bills , cosponsored 225 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for HI from Jan 2013 to Jan 2015 in the Senate 113th congress. He voted along party lines 99.34 percent of the time. He served on the Committee on Indian Affairs, the Committee on Commerce, Science, and Transportation and the Committee on Energy and Natural Resources. During this period Brian Schatz missed 7.61% of the votes, sponsored 25 bills , cosponsored 337 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for HI from Dec 2012 to Jan 2013 in the Senate 112th congress. He voted along party lines 95 percent of the time. During this period Brian Schatz missed 0% of the votes .
Picture of Sen. Brian Schatz (D)
Sen. Brian Schatz (D)