New bill introduced in House titled “Providing for consideration of the bill (H.R. 264) making appropriations for financial services and general government for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes; providing for consideration of the bill (H.R. 265) making appropr”

New bill introduced: Providing for consideration of the bill (H.R. 264) making appropriations for financial services and general government for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes; providing for consideration of the bill (H.R. 265) making appropriations for Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration, and Related Agencies programs for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes; providing for consideration of the bill (H.R. 266) making appropriations for the Department of the Interior, environment, and related agencies for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes; providing for consideration of the bill (H.R. 267) making appropriations for the Department of Transportation, and Housing and Urban Development, and related agencies for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes; and waiving a requirement of clause 6(a) of rule XIII with respect to consideration of certain resolutions reported from the Committee on Rules.

Democratic Representative Jim McGovern from the state of MA, without any cosponsors, introduced bill H.RES.28 on Jan 08, 2019. The bill is mainly related to these subjects House of Representatives, Legislative rules and procedure and Congress.
There are currently no amendments.

Related Bills

  • Making appropriations for financial services and general government for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes., by Mike Quigley
  • Making appropriations for Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration, and Related Agencies programs for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes., by Sanford D. Bishop Jr.
  • Making appropriations for the Department of the Interior, environment, and related agencies for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes., by Betty McCollum
  • Making appropriations for the Department of Transportation, and Housing and Urban Development, and related agencies for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes., by David E. Price

Jim McGovern Information

Jim McGovern was born on a 1959 in Worcester.
Jim McGovern has held a number of positions, including United States representative, United States representative and United States representative.

Jim McGovern Work in Congress

  • Served as Representative for MA (district 2) from Jan 2019 to Jan 2021 in the House 116th congress. He voted along party lines 93.1 percent of the time. During this period Jim McGovern missed 0% of the votes, sponsored 4 bills , cosponsored 19 bills.
  • Served as Representative for MA (district 2) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. He voted along party lines 93.81 percent of the time. He served on the Committee on Agriculture and the Committee on Rules. During this period Jim McGovern missed 1.4% of the votes, sponsored 14 bills , cosponsored 946 bills.
  • Served as Representative for MA (district 2) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. He voted along party lines 94.4 percent of the time. He served on the Committee on Agriculture and the Committee on Rules. During this period Jim McGovern missed 1.58% of the votes, sponsored 10 bills , cosponsored 612 bills.
  • Served as Representative for MA (district 2) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. He voted along party lines 91.88 percent of the time. He served on the Committee on Rules and the Committee on Agriculture. During this period Jim McGovern missed 1.85% of the votes, sponsored 12 bills , cosponsored 749 bills.
  • Served as Representative for MA (district 3) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. He voted along party lines 92.53 percent of the time. He served on the Committee on Agriculture and the Committee on Rules. During this period Jim McGovern missed 0.81% of the votes, sponsored 19 bills , cosponsored 590 bills.
  • Served as Representative for MA (district 3) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. He voted along party lines 97.52 percent of the time. He served on the Committee on the Budget and the Committee on Rules. During this period Jim McGovern missed 2.36% of the votes, sponsored 53 bills , cosponsored 871 bills.
  • Served as Representative for MA (district 3) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. He voted along party lines 97.14 percent of the time. He served on the Committee on the Budget and the Committee on Rules. During this period Jim McGovern missed 1.33% of the votes, sponsored 51 bills , cosponsored 959 bills.
  • Served as Representative for MA (district 3) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. He voted along party lines 93.16 percent of the time. During this period Jim McGovern missed 1.24% of the votes, sponsored 14 bills , cosponsored 791 bills.
  • Served as Representative for MA (district 3) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. He voted along party lines 93.38 percent of the time. During this period Jim McGovern missed 2.21% of the votes, sponsored 16 bills , cosponsored 658 bills.
  • Served as Representative for MA (district 3) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. He voted along party lines 88.96 percent of the time. During this period Jim McGovern missed 0.9% of the votes, sponsored 13 bills , cosponsored 922 bills.
  • Served as Representative for MA (district 3) from Jan 1999 to Jan 2001 in the House 106th congress. He voted along party lines 91.48 percent of the time. During this period Jim McGovern missed 1.4% of the votes, sponsored 14 bills , cosponsored 681 bills.
  • Served as Representative for MA (district 3) from Jan 1997 to Jan 1999 in the House 105th congress. He voted along party lines 88.67 percent of the time. During this period Jim McGovern missed 1.85% of the votes, sponsored 5 bills , cosponsored 536 bills.
Picture of Rep. Jim McGovern (D)
Rep. Jim McGovern (D)