Betty McCollum (D) introduce new legislation in House “Department of the Interior, Environment, and Related Agencies Appropriations Act, 2019”

Making appropriations for the Department of the Interior, environment, and related agencies for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes.

Democratic Representative Betty McCollum from the state of MN, without any cosponsors, introduced bill H.R.266 on Jan 08, 2019. The bill is mainly related to these subjects Economics and Public Finance.
There are currently no amendments.

Related Bills

  • Providing for consideration of the bill (H.R. 264) making appropriations for financial services and general government for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes; providing for consideration of the bill (H.R. 265) making appropriations for Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration, and Related Agencies programs for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes; providing for consideration of the bill (H.R. 266) making appropriations for the Department of the Interior, environment, and related agencies for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes; providing for consideration of the bill (H.R. 267) making appropriations for the Department of Transportation, and Housing and Urban Development, and related agencies for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes; and waiving a requirement of clause 6(a) of rule XIII with respect to consideration of certain resolutions reported from the Committee on Rules., by Jim McGovern
  • Making appropriations for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes., by Nita M. Lowey

Betty McCollum Short bio

Betty McCollum was born on a 1954 in Minneapolis.
Betty McCollum has held a number of positions, including United States representative, member of the Minnesota House of Representatives and United States representative.

Betty McCollum’s History in Congress

  • Served as Representative for MN (district 4) from Jan 2019 to Jan 2021 in the House 116th congress. She voted along party lines 93.1 percent of the time. During this period Betty McCollum missed 0% of the votes, sponsored 2 bills , cosponsored 21 bills.
  • Served as Representative for MN (district 4) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. She voted along party lines 93.9 percent of the time. She served on the Committee on Appropriations. During this period Betty McCollum missed 1.32% of the votes, sponsored 7 bills , cosponsored 574 bills.
  • Served as Representative for MN (district 4) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. She voted along party lines 96.56 percent of the time. She served on the Committee on Appropriations. During this period Betty McCollum missed 1.28% of the votes, sponsored 10 bills , cosponsored 453 bills.
  • Served as Representative for MN (district 4) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. She voted along party lines 93.37 percent of the time. She served on the Committee on Appropriations. During this period Betty McCollum missed 2.6% of the votes, sponsored 9 bills , cosponsored 541 bills.
  • Served as Representative for MN (district 4) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. She voted along party lines 93.64 percent of the time. She served on the Committee on the Budget and the Committee on Appropriations. During this period Betty McCollum missed 5.04% of the votes, sponsored 8 bills , cosponsored 376 bills.
  • Served as Representative for MN (district 4) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. She voted along party lines 97.94 percent of the time. She served on the Committee on the Budget and the Committee on Appropriations. During this period Betty McCollum missed 2.91% of the votes, sponsored 15 bills , cosponsored 495 bills.
  • Served as Representative for MN (district 4) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. She voted along party lines 97.61 percent of the time. She served on the Committee on Oversight and Reform and the Committee on Appropriations. During this period Betty McCollum missed 1.76% of the votes, sponsored 19 bills , cosponsored 748 bills.
  • Served as Representative for MN (district 4) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. She voted along party lines 93.69 percent of the time. During this period Betty McCollum missed 2.14% of the votes, sponsored 16 bills , cosponsored 555 bills.
  • Served as Representative for MN (district 4) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. She voted along party lines 94.11 percent of the time. During this period Betty McCollum missed 2.7% of the votes, sponsored 13 bills , cosponsored 526 bills.
  • Served as Representative for MN (district 4) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. She voted along party lines 94.82 percent of the time. During this period Betty McCollum missed 1.1% of the votes, sponsored 7 bills , cosponsored 406 bills.
Picture of Rep. Betty McCollum (D)
Rep. Betty McCollum (D)

Tell us what you think