Democrat Senator, 1st Class Dianne Feinstein introduce new bill S.67 in the Senate

A bill to provide for conservation, enhanced recreation opportunities, and development of renewable energy in the California Desert Conservation Area, and for other purposes.

Democratic Senator Dianne Feinstein from the state of CA, along with just one cosponsor, introduced bill S.67 on Jan 09, 2019.
There are currently no amendments. The bill’s cosponsors are all Democrats. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Dianne Feinstein Short bio

Dianne Feinstein was born on a 1933 in San Francisco.
Dianne Feinstein has held a number of positions, including United States senator, Mayor of San Francisco and member San Francisco Board of Supervisors.

Dianne Feinstein Roles in Congress

  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 2019 to Jan 2021 in the Senate 116th congress. She voted along party lines 100 percent of the time. During this period Dianne Feinstein missed 0% of the votes, sponsored 3 bills , cosponsored 10 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 2017 to Jan 2019 in the Senate 115th congress. She voted along party lines 91.46 percent of the time. She served on the Caucus on International Narcotics Control, the Select Committee on Intelligence, the Committee on Appropriations, the Committee on the Judiciary and the Committee on Rules and Administration. During this period Dianne Feinstein missed 6.18% of the votes, sponsored 67 bills , cosponsored 490 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 2015 to Jan 2017 in the Senate 114th congress. She voted along party lines 92.43 percent of the time. She served on the Caucus on International Narcotics Control, the Committee on Appropriations, the Committee on Rules and Administration, the Committee on the Judiciary and the Select Committee on Intelligence. During this period Dianne Feinstein missed 2.59% of the votes, sponsored 67 bills , cosponsored 285 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 2013 to Jan 2015 in the Senate 113th congress. She voted along party lines 98.72 percent of the time. She served on the Committee on Rules and Administration, the Committee on the Judiciary, the Select Committee on Intelligence and the Committee on Appropriations. During this period Dianne Feinstein missed 4.57% of the votes, sponsored 69 bills , cosponsored 269 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 2011 to Jan 2013 in the Senate 112th congress. She voted along party lines 94.98 percent of the time. She served on the Select Committee on Intelligence, the Committee on Appropriations, the Committee on the Judiciary and the Committee on Rules and Administration. During this period Dianne Feinstein missed 1.85% of the votes, sponsored 113 bills , cosponsored 298 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 2009 to Jan 2011 in the Senate 111th congress. She voted along party lines 96.3 percent of the time. She served on the Select Committee on Intelligence, the Committee on Appropriations, the Committee on the Judiciary and the Committee on Rules and Administration. During this period Dianne Feinstein missed 0.3% of the votes, sponsored 138 bills , cosponsored 281 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 2007 to Jan 2009 in the Senate 110th congress. She voted along party lines 93.74 percent of the time. She served on the Joint Committee on the Library, the Joint Committee on Printing, the Committee on Appropriations, the Committee on the Judiciary, the Committee on Rules and Administration and the Select Committee on Intelligence. During this period Dianne Feinstein missed 2.74% of the votes, sponsored 138 bills , cosponsored 380 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 2005 to Jan 2007 in the Senate 109th congress. She voted along party lines 92.11 percent of the time. During this period Dianne Feinstein missed 1.71% of the votes, sponsored 129 bills , cosponsored 337 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 2003 to Jan 2005 in the Senate 108th congress. She voted along party lines 90.81 percent of the time. During this period Dianne Feinstein missed 1.63% of the votes, sponsored 69 bills , cosponsored 318 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 2001 to Jan 2003 in the Senate 107th congress. She voted along party lines 88.46 percent of the time. During this period Dianne Feinstein missed 1.42% of the votes, sponsored 112 bills , cosponsored 269 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 1999 to Jan 2001 in the Senate 106th congress. She voted along party lines 93.11 percent of the time. During this period Dianne Feinstein missed 7.14% of the votes, sponsored 79 bills , cosponsored 375 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 1997 to Jan 1999 in the Senate 105th congress. She voted along party lines 89.6 percent of the time. During this period Dianne Feinstein missed 0.98% of the votes, sponsored 45 bills , cosponsored 246 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 1995 to Jan 1997 in the Senate 104th congress. She voted along party lines 82.31 percent of the time. During this period Dianne Feinstein missed 0.66% of the votes, sponsored 25 bills , cosponsored 163 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Jan 1993 to Jan 1995 in the Senate 103rd congress. She voted along party lines 88.34 percent of the time. During this period Dianne Feinstein missed 1.93% of the votes, sponsored 30 bills , cosponsored 216 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for CA from Nov 1992 to Jan 1993 in the Senate 102nd congress. She voted along party lines 0 percent of the time. During this period Dianne Feinstein missed 0% of the votes .
Picture of Sen. Dianne Feinstein (D)
Sen. Dianne Feinstein (D)