Senate: New Bill Introduced by Tammy Baldwin – “A resolution congratulating the Senate GLASS Caucus staff association for lesbian, gay, bisexual, a…”

A resolution congratulating the Senate GLASS Caucus staff association for lesbian, gay, bisexual, and transgender Senate staff on the 15-year anniversary of the association.

Democratic Senator Tammy Baldwin from the state of WI, along with sixteen cosponsors, introduced bill S.RES.207 on May 14, 2019.

There are currently no amendments. The bill’s cosponsors are all Democrats. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Tammy Baldwin Information

Tammy Baldwin was born on a 1962 in Madison.

Tammy Baldwin has held a number of positions, including United States senator, United States representative and member of the Wisconsin State Assembly.

Tammy Baldwin’s Work in Congress

  • Served as Senator, 1st Class for WI from Jan 2019 to Jan 2021 in the Senate 116th congress. She voted along party lines 91.74 percent of the time. She served on the Committee on Commerce, Science, and Transportation, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions and the Committee on Appropriations. During this period Tammy Baldwin missed 0% of the votes, sponsored 22 bills, cosponsored 194 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for WI from Jan 2017 to Jan 2019 in the Senate 115th congress. She voted along party lines 94.46 percent of the time. She served on the Committee on Appropriations, the Committee on Commerce, Science, and Transportation and the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions. During this period Tammy Baldwin missed 0.5% of the votes, sponsored 70 bills, cosponsored 545 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for WI from Jan 2015 to Jan 2017 in the Senate 114th congress. She voted along party lines 94.42 percent of the time. She served on the Committee on Appropriations, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions, the Committee on the Budget and the Committee on Homeland Security and Governmental Affairs. During this period Tammy Baldwin missed 0% of the votes, sponsored 46 bills, cosponsored 328 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for WI from Jan 2013 to Jan 2015 in the Senate 113th congress. She voted along party lines 98.62 percent of the time. She served on the Committee on the Budget, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions, the Special Committee on Aging and the Committee on Homeland Security and Governmental Affairs. During this period Tammy Baldwin missed 0.46% of the votes, sponsored 21 bills, cosponsored 235 bills.
  • Served as Representative for WI (district 2) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. She voted along party lines 92.21 percent of the time. She served on the Committee on Energy and Commerce. During this period Tammy Baldwin missed 3.05% of the votes, sponsored 17 bills, cosponsored 227 bills.
  • Served as Representative for WI (district 2) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. She voted along party lines 97.09 percent of the time. She served on the Committee on the Judiciary and the Committee on Energy and Commerce. During this period Tammy Baldwin missed 2.24% of the votes, sponsored 36 bills, cosponsored 585 bills.
  • Served as Representative for WI (district 2) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. She voted along party lines 96.5 percent of the time. She served on the Committee on Energy and Commerce. During this period Tammy Baldwin missed 0.96% of the votes, sponsored 23 bills, cosponsored 577 bills.
  • Served as Representative for WI (district 2) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. She voted along party lines 92.33 percent of the time. During this period Tammy Baldwin missed 0.08% of the votes, sponsored 13 bills, cosponsored 448 bills.
  • Served as Representative for WI (district 2) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. She voted along party lines 92.92 percent of the time. During this period Tammy Baldwin missed 0.57% of the votes, sponsored 16 bills, cosponsored 393 bills.
  • Served as Representative for WI (district 2) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. She voted along party lines 88.84 percent of the time. During this period Tammy Baldwin missed 1.91% of the votes, sponsored 14 bills, cosponsored 506 bills.
  • Served as Representative for WI (district 2) from Jan 1999 to Jan 2001 in the House 106th congress. She voted along party lines 89.7 percent of the time. During this period Tammy Baldwin missed 2.47% of the votes, sponsored 8 bills, cosponsored 336 bills.
Picture of Sen. Tammy Baldwin (D)
Sen. Tammy Baldwin (D)

Tell us what you think