Senate: New Legislation Introduced by Ron Lee Wyden – “A bill to amend the Internal Revenue Code of 1986 to permit treatment of student loan payments as e…”

New bill introduced: A bill to amend the Internal Revenue Code of 1986 to permit treatment of student loan payments as elective deferrals for purposes of employer matching contributions, and for other purposes.

Democratic Senator Ron Lee Wyden from the state of OR, along with five cosponsors, introduced bill S.1428 on May 13, 2019.

There are currently no amendments. The bill’s cosponsors are all Democrats. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Ron Lee Wyden Information

Ron Lee Wyden was born on a 1949 in Wichita.

Ron Lee Wyden has held a number of positions, including United States senator, United States representative and director Legal aid.

Ron Lee Wyden’s History in Congress

  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Jan 2019 to Jan 2021 in the Senate 116th congress. He voted along party lines 92.52 percent of the time. He served on the Committee on Energy and Natural Resources, the Select Committee on Intelligence, the Committee on the Budget, the Committee on Finance and the Joint Committee on Taxation. During this period Ron Lee Wyden missed 0% of the votes, sponsored 28 bills, cosponsored 193 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Jan 2017 to Jan 2019 in the Senate 115th congress. He voted along party lines 87.1 percent of the time. He served on the Joint Committee on Taxation, the Select Committee on Intelligence, the Committee on the Budget, the Committee on Energy and Natural Resources and the Committee on Finance. During this period Ron Lee Wyden missed 0.33% of the votes, sponsored 77 bills, cosponsored 421 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Jan 2015 to Jan 2017 in the Senate 114th congress. He voted along party lines 91.73 percent of the time. He served on the Committee on Energy and Natural Resources, the Committee on Finance, the Committee on the Budget, the Joint Committee on Taxation and the Select Committee on Intelligence. During this period Ron Lee Wyden missed 1.2% of the votes, sponsored 87 bills, cosponsored 218 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Jan 2013 to Jan 2015 in the Senate 113th congress. He voted along party lines 96.96 percent of the time. He served on the Joint Committee on Taxation, the Committee on Finance, the Committee on the Budget, the Committee on Energy and Natural Resources, the Select Committee on Intelligence and the Special Committee on Aging. During this period Ron Lee Wyden missed 0% of the votes, sponsored 64 bills, cosponsored 233 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Jan 2011 to Jan 2013 in the Senate 112th congress. He voted along party lines 94.26 percent of the time. During this period Ron Lee Wyden missed 3.29% of the votes, sponsored 82 bills, cosponsored 273 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Jan 2009 to Jan 2011 in the Senate 111th congress. He voted along party lines 95.95 percent of the time. He served on the Special Committee on Aging, the Committee on the Budget, the Select Committee on Intelligence, the Committee on Energy and Natural Resources, the Committee on Finance and the Committee on the Judiciary. During this period Ron Lee Wyden missed 1.48% of the votes, sponsored 73 bills, cosponsored 231 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Jan 2007 to Jan 2009 in the Senate 110th congress. He voted along party lines 94.88 percent of the time. He served on the Committee on the Budget, the Committee on Energy and Natural Resources, the Committee on Finance, the Special Committee on Aging and the Select Committee on Intelligence. During this period Ron Lee Wyden missed 1.98% of the votes, sponsored 40 bills, cosponsored 289 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Jan 2005 to Jan 2007 in the Senate 109th congress. He voted along party lines 90.48 percent of the time. During this period Ron Lee Wyden missed 0.62% of the votes, sponsored 26 bills, cosponsored 213 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Jan 2003 to Jan 2005 in the Senate 108th congress. He voted along party lines 91.49 percent of the time. During this period Ron Lee Wyden missed 0.74% of the votes, sponsored 34 bills, cosponsored 230 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Jan 2001 to Jan 2003 in the Senate 107th congress. He voted along party lines 89.56 percent of the time. During this period Ron Lee Wyden missed 0.16% of the votes, sponsored 32 bills, cosponsored 151 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Jan 1999 to Jan 2001 in the Senate 106th congress. He voted along party lines 94.18 percent of the time. During this period Ron Lee Wyden missed 0.3% of the votes, sponsored 31 bills, cosponsored 194 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Jan 1997 to Jan 1999 in the Senate 105th congress. He voted along party lines 86.55 percent of the time. During this period Ron Lee Wyden missed 2.78% of the votes, sponsored 21 bills, cosponsored 158 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for OR from Feb 1996 to Jan 1997 in the Senate 104th congress. He voted along party lines 88.47 percent of the time. During this period Ron Lee Wyden missed 0% of the votes.
  • Served as Representative for OR (district 3) from Jan 1995 to Feb 1996 in the House 104th congress. He voted along party lines 85.75 percent of the time. During this period Ron Lee Wyden missed 4.15% of the votes, sponsored 9 bills, cosponsored 48 bills.
  • Served as Representative for OR (district 3) from Jan 1993 to Jan 1995 in the House 103rd congress. He voted along party lines 89.93 percent of the time. During this period Ron Lee Wyden missed 0.89% of the votes, sponsored 32 bills, cosponsored 224 bills.
  • Served as Representative for OR (district 3) from Jan 1991 to Jan 1993 in the House 102nd congress. He voted along party lines 86.7 percent of the time. During this period Ron Lee Wyden missed 1.61% of the votes.
  • Served as Representative for OR (district 3) from Jan 1989 to Jan 1991 in the House 101st congress. During this period Ron Lee Wyden missed 0% of the votes.
  • Served as Representative for OR (district 3) from Jan 1987 to Jan 1989 in the House 100th congress. During this period Ron Lee Wyden missed 0% of the votes.
  • Served as Representative for OR (district 3) from Jan 1985 to Jan 1987 in the House 99th congress. During this period Ron Lee Wyden missed 0% of the votes.
  • Served as Representative for OR (district 3) from Jan 1983 to Jan 1985 in the House 98th congress. During this period Ron Lee Wyden missed 0% of the votes.
Picture of Sen. Ron Lee Wyden (D)
Sen. Ron Lee Wyden (D)

Tell us what you think