New bill introduced in House titled “To amend title 18, United States Code, to reform certain forfeiture procedures, and for other purpo…”

To amend title 18, United States Code, to reform certain forfeiture procedures, and for other purposes.

Republican Representative Jim Sensenbrenner from the state of WI, along with seven cosponsors, introduced bill H.R.2835 on May 17, 2019.

There are currently no amendments. The bill’s cosponsors comes from both parties with 4 Republicans and 3 Democrats supporting it. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Jim Sensenbrenner Information

Jim Sensenbrenner was born on a 1943 in Chicago.

Jim Sensenbrenner has held a number of positions, including United States representative, member of the State Senate of Wisconsin minority leader and member of the Wisconsin State Assembly.

Jim Sensenbrenner’s Work in Congress

  • Served as Representative for WI (district 5) from Jan 2019 to Jan 2021 in the House 116th congress. He voted along party lines 94.74 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary and the Committee on Foreign Affairs. During this period Jim Sensenbrenner missed 20.74% of the votes, sponsored 10 bills, cosponsored 67 bills.
  • Served as Representative for WI (district 5) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. He voted along party lines 94.01 percent of the time. He served on the Committee on Foreign Affairs and the Committee on the Judiciary. During this period Jim Sensenbrenner missed 1.82% of the votes, sponsored 36 bills, cosponsored 236 bills.
  • Served as Representative for WI (district 5) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. He voted along party lines 91.15 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary and the Committee on Science, Space, and Technology. During this period Jim Sensenbrenner missed 0% of the votes, sponsored 38 bills, cosponsored 180 bills.
  • Served as Representative for WI (district 5) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. He voted along party lines 91.39 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary and the Committee on Science, Space, and Technology. During this period Jim Sensenbrenner missed 1.43% of the votes, sponsored 24 bills, cosponsored 196 bills.
  • Served as Representative for WI (district 5) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. He voted along party lines 87.62 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary and the Committee on Science, Space, and Technology. During this period Jim Sensenbrenner missed 0.19% of the votes, sponsored 34 bills, cosponsored 162 bills.
  • Served as Representative for WI (district 5) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. He voted along party lines 91.7 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary and the Committee on Science, Space, and Technology. During this period Jim Sensenbrenner missed 0.12% of the votes, sponsored 20 bills, cosponsored 203 bills.
  • Served as Representative for WI (district 5) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. He voted along party lines 88.47 percent of the time. He served on the Committee on Energy (Ad Hoc), the Committee on the Judiciary and the Committee on Science, Space, and Technology. During this period Jim Sensenbrenner missed 1.92% of the votes, sponsored 12 bills, cosponsored 205 bills.
  • Served as Representative for WI (district 5) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. He voted along party lines 86.13 percent of the time. During this period Jim Sensenbrenner missed 1.98% of the votes, sponsored 68 bills, cosponsored 146 bills.
  • Served as Representative for WI (district 5) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. He voted along party lines 88.59 percent of the time. During this period Jim Sensenbrenner missed 0.25% of the votes, sponsored 37 bills, cosponsored 144 bills.
  • Served as Representative for WI (district 9) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. He voted along party lines 88.11 percent of the time. During this period Jim Sensenbrenner missed 1.2% of the votes, sponsored 33 bills, cosponsored 127 bills.
  • Served as Representative for WI (district 9) from Jan 1999 to Jan 2001 in the House 106th congress. He voted along party lines 82.14 percent of the time. During this period Jim Sensenbrenner missed 0.82% of the votes, sponsored 19 bills, cosponsored 164 bills.
  • Served as Representative for WI (district 9) from Jan 1997 to Jan 1999 in the House 105th congress. He voted along party lines 81.86 percent of the time. During this period Jim Sensenbrenner missed 1.52% of the votes, sponsored 20 bills, cosponsored 229 bills.
  • Served as Representative for WI (district 9) from Jan 1995 to Jan 1997 in the House 104th congress. He voted along party lines 83.05 percent of the time. During this period Jim Sensenbrenner missed 0.07% of the votes, sponsored 13 bills, cosponsored 221 bills.
  • Served as Representative for WI (district 9) from Jan 1993 to Jan 1995 in the House 103rd congress. He voted along party lines 80.93 percent of the time. During this period Jim Sensenbrenner missed 0% of the votes, sponsored 13 bills, cosponsored 241 bills.
  • Served as Representative for WI (district 9) from Jan 1991 to Jan 1993 in the House 102nd congress. He voted along party lines 75.16 percent of the time. During this period Jim Sensenbrenner missed 1.07% of the votes.
  • Served as Representative for WI (district 9) from Jan 1989 to Jan 1991 in the House 101st congress. During this period Jim Sensenbrenner missed 0% of the votes.
  • Served as Representative for WI (district 9) from Jan 1987 to Jan 1989 in the House 100th congress. During this period Jim Sensenbrenner missed 0% of the votes.
  • Served as Representative for WI (district 9) from Jan 1985 to Jan 1987 in the House 99th congress. During this period Jim Sensenbrenner missed 0% of the votes.
  • Served as Representative for WI (district 9) from Jan 1983 to Jan 1985 in the House 98th congress. During this period Jim Sensenbrenner missed 0% of the votes.
Picture of Rep. Jim Sensenbrenner (R)
Rep. Jim Sensenbrenner (R)

Tell us what you think