H.J.RES.60 introduced in House by Doris Matsui (D)

New bill introduced: Requesting the Secretary of the Interior to authorize unique and one-time arrangements for displays on the National Mall and the Washington Monument during the period beginning on July 16, 2019 and ending on July 20, 2019.

Democratic Representative Doris Matsui from the state of CA, along with two cosponsors, introduced bill H.J.RES.60 on Jun 10, 2019.

There are currently no amendments. The bill’s cosponsors comes from both parties with 1 Republicans and 1 Democrats supporting it. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Doris Matsui Short bio

Doris Matsui was born on a 1944.

Doris Matsui has held a number of positions, including United States representative, employee United States presidential transition and helper deputy. She was educated at the University of California, Berkeley.

Doris Matsui’s Work in Congress

  • Served as Representative for CA (district 6) from Jan 2019 to Jan 2021 in the House 116th congress. She voted along party lines 97.45 percent of the time. She served on the Committee on Energy and Commerce. During this period Doris Matsui missed 3.28% of the votes, sponsored 11 bills, cosponsored 168 bills.
  • Served as Representative for CA (district 6) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. She voted along party lines 95.38 percent of the time. She served on the Committee on Energy and Commerce. During this period Doris Matsui missed 1.32% of the votes, sponsored 10 bills, cosponsored 426 bills.
  • Served as Representative for CA (district 6) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. She voted along party lines 97.41 percent of the time. She served on the Committee on Energy and Commerce. During this period Doris Matsui missed 0.83% of the votes, sponsored 12 bills, cosponsored 323 bills.
  • Served as Representative for CA (district 6) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. She voted along party lines 93.34 percent of the time. She served on the Committee on Energy and Commerce. During this period Doris Matsui missed 2.06% of the votes, sponsored 20 bills, cosponsored 305 bills.
  • Served as Representative for CA (district 5) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. She voted along party lines 93.48 percent of the time. She served on the Committee on Energy and Commerce. During this period Doris Matsui missed 0.5% of the votes, sponsored 16 bills, cosponsored 224 bills.
  • Served as Representative for CA (district 5) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. She voted along party lines 98.35 percent of the time. She served on the Committee on Energy and Commerce and the Committee on Rules. During this period Doris Matsui missed 0.91% of the votes, sponsored 45 bills, cosponsored 474 bills.
  • Served as Representative for CA (district 5) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. She voted along party lines 97.8 percent of the time. She served on the Committee on Transportation and Infrastructure and the Committee on Rules. During this period Doris Matsui missed 0.75% of the votes, sponsored 42 bills, cosponsored 624 bills.
  • Served as Representative for CA (district 5) from Mar 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. She voted along party lines 95.42 percent of the time. During this period Doris Matsui missed 1.3% of the votes, sponsored 2 bills, cosponsored 371 bills.
Picture of Rep. Doris Matsui (D)
Rep. Doris Matsui (D)

Tell us what you think